פלסטיק, פלסטיק תזרוק

המשפחה שלי כבר רגילה לכך שמדי פעם נדפק לי השכל. בעקבות הכרזה של ראש עיריית הרצליה, מנכ"ל עמותת צלול ויו"ר החברה הכלכלית של הרצליה, על השקת פרויקט סביבתי במסגרתו תפסיק העירייה בהדרגה להשתמש בכלים חד פעמיים מפלסטיק, ביקשתי את עזרת המשפחה לבדוק כמה פלסטיק אנחנו זורקים בשבוע. חשוב להגיד שפלסטיק הוא חומר מדהים וטוב שיש אותו אבל הנזקים של פסולת הפלסטיק הם אדירים ואם יש לכם שתי דקות פנויות צפו בסרטון הזה בכדי להבין טיפה את הנושא.

לצורך הפרויקט שמתי בחדר האוכל קופסת קרטון גדולה שקלטה במהלך השבוע כל מוצר פלסטיק שהשתמשנו בו בפעם האחרונה (לא כולל שקיות זבל). אחרי שבוע רוקנתי על השטיח בסלון את תכולת הקופסא שהייתה מלאה עד אפס מקום, מיינתי את הערמה וזה נראה כך.

האוסף
האוסף השבועי

הילדים היו בשוק מהכמות וזאת למרות שאנחנו כבר שנים עושים קניות עם שקיות רב פעמיות, כמעט ולא קונים בקבוקי שתייה ועושים שימוש חוזר בקופסאות פלסטיק.
"אני רוצה להפחית את השימוש בפלסטיק", אמרה אחת הבנות, "אבל אני אוהבת לאכול קוטג' ומה לעשות הוא מגיע בתוך גביע של פלסטיק".
בגלל שלהורים של אבי הייתה חנות מכולת הרמתי אליו טלפון ושאלתי אותו איך קנו פעם קוטג'.
"פעם לא היה קוטג'", אמר אבי לתדהמתה של בתי. "היו גבינות קשות שנמכרו בתוך נייר. חלב היה מסופק ע"י חלבן שהיה ממלא בקבוקי זכוכית ולא היה אוכל מוכן או קפוא אז לא היה צורך בקופסאות או שקיות בכדי לאחסן אותו". (אפילו אני זוכר שגלידה הייתה מגיעה בתוך קרטון דק ולא בתוך קופסת פלסטיק).
לנו בבית יש המון קופסאות פלסטיק שאת כולן הבאתי הביתה מהעבודה בה עבדתי לפני יותר משנה. בכל ארוחת צהריים בה היינו מזמינים אוכל מבחוץ, משלוח האוכל היה מגיע ארוז בקופסאות פלסטיק רבות. אני ביקשתי משאר העובדים לא לזרוק את הקופסאות אלא לשים אותן בצד (לא בפח). בסוף כל יום העבודה שטפתי אותן ונהפכתי לספק קופסאות הפלסטיק מספר אחד של המשפחה המורחבת שלי. אנחנו היינו רק כ 8 עובדים בחברה, אז אפשר לחשב די בקלות כמה קופסות פלסטיק טובות נזרקות כל יום ברחבי ישראל.

20180217_191544
פעם היה בפנים אוכל ממסעדה

אז זה מה החלטנו לעשות עם כל הפלסטיק שצברנו?

פריטים שנזרקו לפח המחזור (היכן שזורקים בקבוקי 1.5 ליטר)

מרכך 4 ליטר
צלחת פלסטיק שבורה
מיכל מי פה
קופסת שוקולית
נוזל ניקוי כלים
קופסא לעירית
קופסה גבינה צהובה 200 גרם
2 קופסאות של פטריות
מיכל קטשופ
קופסה של גבינה בולגרית
קופסה של 1 ק"ג חומוס
2 קופסאות ממרח טבעוני
מכסה שבור של קופסה
מקל פלסטיק של תריס
קופסת תיק תק
קופסה של חמוצים
מקל לערבוב צבע

פריטים שנזרקו לפח רגיל:

2 גביעי גבינה לבנה 750 גרם
7 קופסאות מעדני יופלה (כולל מכסה)
מחזיק לקופסת פיצה
5 קופסאות מעדן שטראוס
5 קופסאות של עגבניות שרי
5 קופסאות קוט'ג (כולל מכסה)
4 קופסאות מילקי מוס
2 רשתות של תפוזים
2 מכלי שמפו
שפורפרת ניקוי פנים
שקית אוכל לכלב
24 שקיות פלסטיק (כמו לחם) / עטיפות (כמו של חבילת שוקולד)
ניילון עטיפה למייבש
7 שקיות של אוכל (כמו פסטה)
5 עטיפות של קפסולות לניקוי מדיח
2 קופסאות רסק תפוחים
3 מעדני סקי
קופסא של מילקי רגיל
2 מברשות שיניים + כיסוי
שקף
כיסויים פלסטיק קשיחים לראשי מברשות שיניים, חסכמים, מילון, חוט דנטלי ומנורה

פריטים שקיבלתי עליהם כסף:

2 בקבוקי מים 1 ליטר (60 אגורות)
1 בקבוק מים 0.5 ליטר (30 אגורות)

פריטים שנעשה בהם שימוש חוזר:

קופסת מסכת שיער
5 קופסאות מסטיקים

פלסטיק לזריקה ומחזור
ימין למחזור, שמאל לפח

בכדי להוריד את כמות הפלסטיק שאנחנו זורקים, החלטנו לנסות לצרוך פחות פלסטיק. מסטיקים למשל לא נקנה יותר באריזות פלסטיק ונעדיף מוצרים באריזות של קרטון ממוחזר.
אבל הפתרון לבעיה צריך להיות מערכתי ובכמה מישורים. אם פעם היה לי קומפוסטר בחצר לצורך מחזור פסולת אורגנית, היום המועצה אוספת מכולם את הפסולת בפחים מיוחדים שזה הרבה יותר טוב ויעיל. אם המחיר האמיתי של פלסטיק יכלול גם את הנזק של הזיהום שלו אולי יצרנים וצרכנים יעשו חושבים לפני שימוש בו (כמו מה שקרה מאז ששקיות בסופר עולות 10 אגורות). החדשות הכי טריות (וטובות?) בנושא הן שסין הפסיקה לקבל פסולת פלסטיק מהמערב, ואולי ערימות הזבל שיצטברו פה קרוב לבית הן אלו שיגרמו לשינוי המיוחל.

8 תגובות בנושא “פלסטיק, פלסטיק תזרוק

 1. הצפת לי באופן קשה רגשות אשמה שגם כך מעיקים עליי באופן קבוע. יש לנו 10 ילדים, 3 מהם נשואים וכבר 9 נכדים. למה אני מספר את זה?
  אינני יורד למספרים מדוייקים אבל נראה לי שכמות הפלסטיק שאספת בשבוע אחד היא בערך חצי מכמות הפלסטיק שאנחנו משתמשים בה לסעודת שבת אחת.
  מפת ניילון חד פעמית, צלחות, צלוחיות, כוסות, מזלגות וכפיות – הכל מפלסטיק חד פעמי שהולך ישר לפח. בינתיים אין לי פיתרון מעשי לבעייה ואני רק מתפלל שהחוקרים יצליחו במאמציהם לגלות פטריה, חיידק, חומר כימי או תהליך פשוט שיפתור את הבעיה הקשה והמאיימת הזאת בדומה למה שמתאר אלווין טופלר על בעיית הגללים ומנוע הבנזין.

  Liked by 1 person

  1. בתור אחראי על ניקיון המטבח אני רק יכול לדמיין את הסיוט של שטיפת כמות כה גדולה של כלי אוכל בסיום ארוחה בסדר גודל שתארת. אם במקום מגורייך יש איסוף של פסולת אורגנית וגם אם אתה מוכן לשלם קצת יותר יש כלים חד פעמיים מתכלים שעשויים שאריות של קני סוכר / במבוק / וכדומה.

   אהבתי

  1. הי חגית, אין לנו בישוב פחים כתומים. אני זורק למיכל המיחזור של בקבוקי הליטר וחצי ומקווה שהם ידעו לשלוח את הפלסטיק למקום הנכון.

   אהבתי

   1. אז זהו שלא… המיחזוריות מיועדות רק לבקבוקי פלסטיק עם פקק ( בקבוקי שתיה, דטרגנטים, קרי חומרי ניקוי, בקבוקי טואלטיקה קרי שמפו , סבון נוזלי ) כל גבעי הפלסטיק ( קוטג, יוגורט, חומוס, גלידה וכיוב') מקומם בפח אריזות / פח לפסולת יבשה ולא במיחזורית כך גם לגבי קשים, שקיות ניילון , קופסאות פלסטיק ( מכסים שבורים , גבינות מלוחות ) צעצועי פלסטיק , צינורות ושאר מוצרי הפלסטיק.
    חשוב להבין כי מיכלי פלסטיק שאינם בקבוקים עם פקק מקשים על השאיבה של הבקבוקים ולא מאפשרים ניצול נכון של חומר הגלם והעברתו למפעלי מיחזור . אשמח להרחיב איתך את השיחה . אני מזמינה אותך להכנס לאתר אל"ה תאגיד המיחזור ולהתעדכן בכל צורות המיחזור של הבקבוקים . http://www.ela.org.il

    אהבתי

 2. יש בלוג מעניין וגם ספר באנגלית של אשה מארה"ב Beth Terry, שהחליטה לחיות חיים ללא פלסטיק וגילתה שהדבר לא פשוט כי יש פלסטיק כמעט בהכל. בבלוג היא משתפת בבעיות שהיא נתקלת בהן בצורת החיים החדשה ובפתרונות שהיא מוצאת.
  https://myplasticfreelife.com/

  אהבתי

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s