באג לייף

על פי האתר שדומה לרוב עבודות הבית של התלמידים בעולם זאת ההגדרה של "באג בתוכנה": "טעות, ליקוי או תקלה בתוכנית מחשב שמייצרת תוצאה שגויה או בלתי צפויה". אבל תכל'ס זאת לא ההגדרה המעניינת. מה שכן חשוב להגדיר זה מהו "באג שחייבים לתקן לפני שמשחררים את התוכנה לשוק".
מהכרות אישית עם לא מעט תוכנות מצליחות שהשמות שלהן יישארו חסויים במערכת, תופתעו לגלות שרובן משתחררות עם אלפי ולפעמים מאות אלפי באגים. אבל זה לא נורא כי אלו באגים שפשוט לא חובה לתקן.

רוצים דוגמאות לבאגים כאלו?

1)   התוכנה לא עובדת טוב בשפה האמהרית.
2)   אם התוכנה רצה 72 ימים ברציפות היא קורסת.
3)   אי אפשר להכניס שם משתמש שמכיל 4 אותיות זהות אחת אחרי השנייה.

הסיבות לאי התיקון הן:

1)   נו באמת.
2)   מחשב בלאו הכי עושה reboot לפחות פעם בשבועיים.
3)   אם זה כבר יקרה שהמשתמש ימצא לעצמו שם אחר יותר נורמלי.

אז מה ההגדרה לבאגים שכן חובה לתקן? זה די פשוט. אלו באגים  שיגרמו לאנשים לא לקנות את התוכנה שלכם מלכתחילה או אם כבר קנו, יהיו כל כך מעוצבנים שהם ישלחו למשרדים של החברה אנשים ששם המשפחה שלהם מתחיל באות א' כמו אלפרון, אברג'יל ואבוטבול. (למרות שיותר מסוכן אם יגיעו עליכם ממשרד עו"ד אשכנזי, אייזנברג וארצי)
למתבונן מהצד זה נראה די מפתיע שיש באגים בתוכנה. הרי זאת תעשיית ההייטק שכולם כה גאים בה. היי = גבוה, טק = טכנולוגיה ביחד זה טכנולוגיה גבוהה שבתוספת מיטב הנוער ומלא כסף אמורים לתת לנו מוצרים מושלמים אז למה זה לא קורה? ואם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר?

קל מאד למצוא את רשימת הבאגים שגרמו הכי הרבה נזק ולכן נזכיר רק את מכונת הרנטגן Therac-25 שצלתה אנשים, הטיל האירופאי Ariane 5 שהתפוצץ 40 שניות אחרי ההמראה והמעבד של אינטל שלא ידע לחלק כמו שצריך. כמובן שלכל אחד יש את הבאג שפגע בו אישית בתור משתמש, אם זה המסמך שלא נשמר אחרי שעות של עבודה, ה GPS המבולבל או הטלפון שנתקע כל פעם בזמן שיחה חשובה. למהנדסי תוכנה יש בנוסף פינה חמה וכואבת לבאגים שהם עצמם יצרו או נאלצו לתקן והנה כמה שעדיין רודפים אותי בסיוטי לילה שיש ירח מלא או עדכון חשוב.

תזהר שם בחוץ. זה היה אחד המוצרים הראשונים להעברת הודעות ממחשב למחשב בתוך רשת פנימית של חברה. באותה תקופה האינטרנט היה עדיין בחיתוליו, כל כך בחיתוליו שכדי לקבל גישה היה צריך כל עובד לשלוח בקשה אישית לסגן נשיא בחברה. משהו בסגנון "אני מאמין שגישה לאינטרנט תעזור לי לבצע את עבודתי נאמנה" בזמן שהוא התכוון "שמעתי שאפשר לראות שם פורנו בחינם!". חמש שנים אחרי תחילת הפיתוח ואחרי ששתי גרסאות כבר שוחררו הוחלט שהגיע הזמן לאפשר חיבור המוצר לאינטרנט. שתי דקות אחרי החיבור הראשון קרס המחשב עם המסך הכחול המפורסם שיש בזה טיפה אירוניה (אינטרנט -> פורנו -> ראש כחול -> מסך כחול). חקירה מהירה גילתה שבאינטרנט יש מלא אנשים רעים ומשועממים שחלקם שלחו הודעות לא תקינות למערכת שלא כל כך לא ידעה איך לאכול את זה עד שהרימה ידיים כמו כדורגלני נבחרת ישראל בזמן משחק מכריע. יש שישאלו למה לא דאגו לזה לפני ובכן גם יצרני הדלת הראשונים לא שמו בה מנעול. חודש עבודה של מהנדס מנוסה נדרשו כדי לתקן את הבעיה וכל מי היה מעורב למד על בשרו שהעולם הוא אכזר.

מי בראש? זה היה מוצר שהקדים את זמנו והוא דמה מאד ל Google Alerts שמאפשר לך לבקש הודעה על כל דף אינטרנט חדש שמתאים לשאילתת חיפוש. בחיפוש כידוע, סדר הופעת הדפים הוא מאד חשוב כשהכי מתאים מופיע ראשון. כמה ימים לפני שחרור המוצר גילתה אחת המהנדסות שאין הגיון בסדר. חקירה קצרה גילתה שכל הדפים המתאימים תמיד קיבלו את אותו ציון לא משנה מה היה התוכן שלהם והם הופיעו בסדר אקראי. התיקון היה מהיר והבדיקה גם ובתחקיר שאחרי גילינו שהסיבה שלא שמנו לב לזה כי בכל הבדיקות שעשינו השאילתה הייתה "תמונות עירום" ופה הסדר באמת לא משנה.

אין יוצא ואין בא. זאת הייתה תוכנה לאבטחת מידע, חומת אש או באנגלית Firewall. לא זאת שגיל שוויד עשה ממנה מיליארדים בצ'ק פוינט אלא מוצר מתחרה. חומת אש יושבת בין האינטרנט לרשת הפנימית של החברה וכמו שומר בכניסה למועדון אמורה לאפשר רק לאנשים בעלי חזות אשכנזית להיכנס ולצאת. בדומה למצלמות בכניסה למועדון שמאפשרות למשטרה למצוא את מי שדקר את השומר גם ה"פיירוול" מתעד את כל מי שניסה להכנס לתוך הארגון מבחוץ. כישלון בתיעוד, אפילו רגעי, גרם ל"פיירוול" לעצור ולהיכנס למצב שאין יוצא ואין בא. אם נחזור לאנלוגיה של השומר במועדון ברגע שנגמר הסרט במצלמת הווידאו הוא נעל את הדלת של המועדון. לקוחות לא אהבו את זה ודרשו פתרון יותר טוב. אל הדגל נקרא המהנדס הכי תותח בפרויקט שאחרי ארבע חודשים יצר פתרון שהיה מקובל על הלקוחות רק חבל שהוא לא יכול גם לעזור לשומרים בכניסה למועדונים.

אלו שלוש דוגמאות יחסית מינוריות לשאלה מדוע יש באגים ויש עוד המון שהמשותף לכולן זה הגורם האנושי. כמו באגים הנגרמים כי המהנדס פשוט לא מספיק מוכשר, כאלו שקורים בגלל שאי אפשר לבדוק את כל המקרים, כאלו שנובעים מזה שיש לחץ להוציא את המוצר בכל מחיר לא משנה מה האיכות וגם כאלו ש"על הזין" של המהנדס לעשות עבודה טובה כי בלאו הכי עוד כמה חודשים יסגרו את הקבוצה ויעשו ארגון מחדש. אבל הסיבה מספר אחד היא שכל עוד הלקוחות hסכימו להשתמש ולקנות מוצרים ברמת איכות כזאת ימשיכו לרדוף אותם הבאגים. מצד שני אלו גם חדשות טובות, כי אם פעם המחשבים ינסו להשתלט על העולם תהיו בטוחים שתוך חודש הם יפסיקו לעבוד כי אף אחד לא בנה על זה  שזה יקרה.

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s