דיל אקסטרים

לפני חודשיים פרסם משרד האוצר את תכנית החומש לחינוך פיננסי אותה גיבש עם מספר גופים. מי שמעוניין לדעת יותר מוזמן לגלוש לאתר http://finance.cet.ac.il. אין ספק שזה צעד בכיוון הנכון אבל אני ואשתי כבר מזמן הבנו שיש לחנך את הילדים שכסף לא גדל בכיס של אבא ואימא. חוץ מלקחת אותם לקניות ולהסביר להם איך קונים חכם או לנתח פרסומות על מבצעים מפתים הבנו שרק ע"י כך שהם "ילכלכו את הידים" הם באמת יבינו מה זאת אחריות פיננסית. זה התחיל לפני שלוש שנים כאשר החלטנו לתת לילדינו דמי כיס חודשיים, 30 ₪. כמו כן אחד קיבל גם מאתנו קופת חיסכון פשוטה. מיד התגלו הבדלי גישות בין הילדים. נדב הקטן הוא הצרכן האולטימטיבי, ברגע שיש לו כסף הוא ישר קונה משהו כך בסוף החודש תמיד הקופה שלו ריקה. מאיה "הצעירה" מבין התאומות היא "דן חסכן" האולטימטיבי ונועה חצי קונה חצי חוסכת. היה חשוב לנו לגרום לילדים שלנו לחשוב על מטרות וחסכון לטווח ארוך וחשבנו איך לעודד את זה וכך לפני שנה הצענו להם את ההצעה הבאה. אם הם מפקידים את דמי הכיס והמתנות שהם מקבילים לחגים ב"בנק אבא-אמא" הם יזכו ל 1% ריבית חודשית. כמובן שדבר ראשון היינו צריך להסביר להם מה זה 1% ריבית חודשית ולמי שכבר מחפש איך ליצור איתי קשר אני אוסיף ואגיד שההצעה פתוחה רק למי שרשום בתעודת זהות שלו שהוא ילד משותף שלי ושל אשתי. כמו כן הסברנו לילדים כמה טובה ההצעה שלנו ושבעולם האמיתי אם זה נשמע יותר מדי טוב זה כנראה רמאות.
למרות שכולם קיבלו את ההצעה ההתנהגות הצרכנית שלהם לא השתנתה רק הכסף שכב ב"בנק" במקום בקופה. לקראת סוף השנה הפיסיקלית הוצאנו לכל אחד "תדפיס" ובו פירוט הנכסים שלהם ומה המשמעות של 1% ריבית בחודש לכל אחד.
אחרי שכולם ראו כמה מאיה חסכה במשך שלוש השנים האחרונות החליטו גם נדב ונועה ללכת בעקבותיה. מעודד מהצלחתנו החלטתי, בלי התלהבות מצד השותפה הבכירה, להכות בברזל בעודו חם. מי שמכיר אותי יודע עד כמה גדולה שנאתי למסיבות ימי הולדת של הילדים בני זמננו. כן, אני יודע את החשיבות המסיבות לנפש הרכה של הילדים (יותר נכון של ההורים) ולכן הורדתי את המינון לפעם בשנתיים. בגלל ששנה שעברה לא חגגו לנדב יום הולדת לחברים בכיתה כבר נכנסתי לדיכאון לקראת ינואר החודש בו נולד אבל אז עלתה בראשי הברקה. באתי לנדב ואמרתי לו "תקשיב יא נדב, אם אתה מוותר על היום הולדת שלך אני שם לך בבנק אבא-אמא 1500 ₪". לי כמובן שזה משתלם כי לפי החישוב שלי עלות יום הולדת לילד (מפעיל + אוכל + זמן + מתנות) זה לפחות 2500 ₪ כך אני יוצא מרווח 1000 ₪ וגם לא צריך להתעסק עם ילדים של אחרים. נדב מיד הסכים ועשה אותי למאושר. התקווה שלי שזה יעבוד גם בחתונה שלו.

תגובה אחת בנושא “דיל אקסטרים

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s