זכייה בטוחה

הפעם הראשונה שכמעט זכיתי בפרס הראשון של מפעל הפיס הייתה בחורף 1988. הדרך הביתה הביאה אותי אל "מגדל הנביאים" בהדר שבחיפה ושם בקומה התחתונה היה דוכן של מפעל הפיס. נגשתי מהוסס אל המוכרת ואמרתי לה שאני רוצה לקנות כרטיס להגרלה השבועית. היא הצביעה על ערמה גדולה של כרטיסי נייר ואמרה "תבחר". אני לא זוכר כמה בדיוק כרטיסים היו שם בערמה ומה היו המספרים שלהם אבל בואו נניח שהיו 250 כרטיסים שהתחילו מ 348750  ורצו ברצף עד 349000. בחרתי את הכרטיס האמצעי 348875, שילמתי חמישה או שישה שקלים ורצתי לתחנת האוטובוס של קו 57 שנוסע לקרית ביאליק.
בערב שהסתיימה מהדורת מבט הוקרנו תשדירי השירות. אחד מהם היה של מפעל הפיס ובו הודיעו שהמספר הזוכה בהגרלה השבועית של מפעל הפיס בסכום של חצי מיליון ש"ח הוא 348823. הייתי בשוק טוטלי. הכרטיס הזוכה שכב במרחק של חמישים ושתיים כרטיסים בלבד מהכרטיס שאני בחרתי.
כמו פושע סידרתי חזרתי לאותו דוכן שבוע לאחר מכן, קניתי כרטיס נוסף וכמו שאפשר לנחש לא הייתי אפילו קרוב. כמה שנים לאחר מכן הקים מפעל הפיס את "תוכנית המנויים" ואני הצטרפתי. עברו מאז למעלה מעשרים שנה ולפי החישובים שלי על בסיס הנתונים שקיבלתי באתר של מפעל הפיס אני מופסד בערכים של היום כעשרת אלפים שקלים.
הפעם השנייה שכמעט זכיתי בפרס הראשון של מפעל הפיס הייתה ביום שהשתחררתי מהסדיר. אחרי שחזרתי מהבקו"ם ניגשתי לדוכן הפיס שליד ביתי ומילאתי עשרה טורים של הלוטו שהפרס הראשון היה בסדר גודל של עשרה מיליון שקלים. למחרת בבוקר פתחתי את הרדיו ובסוף מהדורת החדשות הודיעו את המספרים הזוכים בהגרלת הלוטו שנערכה בלילה לפני. רשמתי על נייר את ששת המספרים הזוכים יחד עם המספר הנוסף ונגשתי לחדר כדי להשוות לטופס שלי. אחרי אכזבה עם שמונת הטורים הראשונים הגעתי לטור התשיעי. המספר הראשון תאם, המספר השני תאם, גם השלילי, גם הרביעי וגם החמישי. התחלתי כולי לרעוד מהמחשבה על מתנת השחרור המדהימה שאני הולך לקבל אך המספר השישי לא תאם והיה רחוק רק כמה מספרים ממה שהוגרל. המוכרת בדוכן לא האמינה לי שהוצאתי חמש משש אבל לאחר בדיקה מהירה היו בידי 2000 ₪ של הזכייה. כמו בפעם הראשונה שוב חזרתי לדוכן שבוע אחרי זה, מילאתי עשרה טורים אבל הפעם באף טור אפילו לא היה שתיים משש. עברו מאז למעלה משבעה עשרה שנים ולפני החישובים שלי שמבוססים על הערכות בלבד אני מופסד בהגרלות לוטו בערכים של היום כחמשת אלפים שקלים.
אין לסיפור הזה סוף טוב. משהו בסגנון "בשבוע שעבר טלפנה אלי אריאלה והודיעה לי שזכיתי", אבל יש בסיפור הזה שני לקחים. הראשון שאם לא הייתי משתתף אף פעם בהגרלות של מפעל הפיס ובמקום זה הייתי חוסך את הכסף, בלי אפילו להכניס את נושא הריבית, היו לי 15,000 ₪ שזה ללא ספק פרס יפה לזכות בו. הלקח השני שאם הייתי משתמש בכסף הזה לראות הצגות, לקנות ספרים וללכת לאירועי ספורט הייתי עוזר הרבה יותר לתרבות ולספורט בישראל מאשר מפעל הפיס.
"אז מה עם המנוי שלך?", אתם בטח שואלים, "האם לאור מה שכתבת אתה הולך לבטל אותו ולחסוך?" התשובה הברורה היא לא. בכל זאת אני עדיין בן אדם.

16 תגובות בנושא “זכייה בטוחה

  1. כל עוד הימורים (חוקיים כמובן) מתוקצבים אין בזה כל רע. אפשר להתווכח על התועלת אבל יש שיגידו שגם ללכת למסעדה או לראות טלוויזיה זה בזבוז. הכל תלוי בסדר העדיפויות של הבן אדם.

   אהבתי

 1. מנוי של מפעל הפיס זה יותר חזק מנישואים קאטולים (שם זה מסתיים כאשר בן הזוג מת, בניגוד למנוי שמסתיים כאשר בעל המנוי מת).
  הבעיה במנוי היא כמובן, הפחד שהמנוי שלך יזכה, ואתה הפראייר, ששילמת במשך שנים 12 שקלים בשבוע, לא תזכה (במקום זה, אתה ממשיך להיות פראייר, וממשיך לשלם 12 שקלים בשבוע, כדי שלא תרגיש פראייר יותר גדול בעתיד).

  בזמנו חשבתי על חלוקה של נטל המנוי עם עוד מישהו, כדי שלפחות אני רק אהיה חצי פראייר. זה לא צלח, מיותר לציין שלא מצאתי פראייר נוסף.

  DAMN YOU ARIELLA!!!

  אהבתי

 2. המורה שלי לסטטיסטיקה פעם עשה איתנו תרגיל לחישוב הסיכוי לזכות. כמובן שהסיכוי אפסי. בסוף הוא שאל: כדאי למלא לוטו? כולם צעקו "לא!". הזקן אמר, במילוי לוטו אתה קונה תקווה בחמישה שקלים.
  אני ממלא לעיתים רחוקות. אבל אני משתדל למלא כמה שיותר לפני ההגרלה כדי לפנטז על הזכיה. לא כדי לזכות. זה נעים…

  אהבתי

 3. תכלס אם אתה ממלא שיטתי 12 עולה לך 5 ומשהו אלף שח לטופס תשלח 10 אלף כאלה יעלה לך 53 מיליון שקל והסיכוי שלך יהיה 1-1 תוכל לזכות בדאבל לוטו שזה נגיד 56 חח משום מה אבל נראה לי שבאותו יוזכו יזכו עוד 20000 אנשים ותיקח איזה אלפיים שקל

  אהבתי

  1. לא לשכוח שצריך לשלם 30 אחוז מס. קראתי פעם כתבה על מתמטיקאים שגילו הגרלת לוטו ששיטה כזאת עובדת והרוויחו הרבה מאד כסף.

   אהבתי

 4. פתאום הופיעו לי בפיד תגובות לטור זה שכנראה פיספסתי לפני ארבע שנים.

  אני דוקא זכיתי פעם בפרס הראשון בלוטו. הייתי סטודנט שנה א' , הלוטו היה צעיר – רק שישה מספרים ואין מספר נוסף, דבל ושאר חידושים. מפעל הפיס היה גאה במערכת ההגרלה הממוחשבת ופרסם בסוף השנה סיכום של כול הצירופים שזכו בשנים הראשונות לפעילותו. חקרתי קצת את הנושא ועליתי על צירוף שתמיד יחזיר את ההשקעה – מחיר הטור האחד עם הצירוף הבטוח.
  יום אחד גיליתי שהטור "שלי" זכה. זה היה השבוע היחיד שבו לא החזרתי את ההשקעה – התברר שכל הסטודנטים שלמדו אי פעם קורס מבוא לסטטיסטיקה שלחו בעקביות את הטור ה"בטוח" כול שבוע – באותו שבוע נרשם שיא בשותפים בפרס הראשון.
  בעקבות אירוע זה פרנסי מפעל הפיס איבדו אמון בהגרלה הממוחשבת ועברו לשיטות מכניות מהסוג שמקובל בימינו אלה.

  אסוציאציה נוספת. אני חובב פרינג' מאלה שהולכים לראות הצגות בתיאטרון קרוב בתחנה המרכזית של תל-אביב. בכניסה לתחנה עמדת פיס עם אנשים שמנסים לגרד לעצמם פיסת מזל. אני עוצר עם בני ואומר לו:
  אתה רואה אנשים אלה? הם תומכים בתרבות. הם קונים כרטיס מזל בחמישים שקל וזוכים בחצי שבוע של פנטזיות.
  גם אנחנו תומכים בתרבות. אנחנו קונים כרטיס להצגה בחמישים שקל וזוכים בשעה וחצי של פנטזיות.
  אינני יודע של מי העיסקה המוצלחת יותר – העיקר שכולנו מאפשרים לתיאטרון השוליים ולמועדוני סטנד-אפ באיזורי תעשייה להתקיים.
  הנה זה התחבר בסופו של סיפור גם לעיסוקי התרבות שלך.

  אהבתי

  1. חח. כן מצחיק אשכרה אתה קונה שעה של גן עדן ותמיד סטטיסטיקאים אומרים בשום פנים ואופן לא לשחק בלוטו אבל עדיין מישהו זוכה בסוף ..מה הם יגידו לו? חבל שמילאת חחחח מצחיק שאנשים מתכננים מה הם יעשו שיזכו ואז לא עושים כלום שזוכים מעיפים הכל על זונות וקוק בשנתיים .
   מוזר אבל שכל כמה זמן יש אנשים שלא באים לקחת פרס זוכה ומפעל הפיס כל הזמן עסוק בחיפוש של זוכים לא ברור מה ההטעיה הזאת נשמע כמו חרטא אנשים עד כדי כך מפגרים ? יאללה דאבל לוטו בקיצור

   אהבתי

  2. כנראה הם השתמשו באותו ה Seed לפונקציית ה Random שלהם – באג נפלא.
   אם שבוע אחד כל האנשים היו מוציאים את הכסף שלהם במקום על הגרלות על ללכת להצגות, סרטים, מוזיאונים, אירועי ספורט, מסעדות וכדומה לא היה צורך בתקציב למשרד התרבות והספורט. (וגם המדינה הייתה מרוויחה מהעלייה במיסים).

   אהבתי

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s