זכייה בטוחה

הפעם הראשונה שכמעט זכיתי בפרס הראשון של מפעל הפיס הייתה בחורף 1988. הדרך הביתה הביאה אותי אל "מגדל הנביאים" בהדר שבחיפה ושם בקומה התחתונה היה דוכן של מפעל הפיס. נגשתי מהוסס אל המוכרת ואמרתי לה שאני רוצה לקנות כרטיס להגרלה השבועית. היא הצביעה על ערמה גדולה של כרטיסי נייר ואמרה "תבחר". אני לא זוכר כמה בדיוק כרטיסים היו שם בערמה ומה היו המספרים שלהם אבל בואו נניח שהיו 250 כרטיסים שהתחילו מ 348750  ורצו ברצף עד 349000. בחרתי את הכרטיס האמצעי 348875, שילמתי חמישה או שישה שקלים ורצתי לתחנת האוטובוס של קו 57 שנוסע לקרית ביאליק.
בערב שהסתיימה מהדורת מבט הוקרנו תשדירי השירות. אחד מהם היה של מפעל הפיס ובו הודיעו שהמספר הזוכה בהגרלה השבועית של מפעל הפיס בסכום של חצי מיליון ש"ח הוא 348823. הייתי בשוק טוטלי. הכרטיס הזוכה שכב במרחק של חמישים ושתיים כרטיסים בלבד מהכרטיס שאני בחרתי.
כמו פושע סידרתי חזרתי לאותו דוכן שבוע לאחר מכן, קניתי כרטיס נוסף וכמו שאפשר לנחש לא הייתי אפילו קרוב. כמה שנים לאחר מכן הקים מפעל הפיס את "תוכנית המנויים" ואני הצטרפתי. עברו מאז למעלה מעשרים שנה ולפי החישובים שלי על בסיס הנתונים שקיבלתי באתר של מפעל הפיס אני מופסד בערכים של היום כעשרת אלפים שקלים.
הפעם השנייה שכמעט זכיתי בפרס הראשון של מפעל הפיס הייתה ביום שהשתחררתי מהסדיר. אחרי שחזרתי מהבקו"ם ניגשתי לדוכן הפיס שליד ביתי ומילאתי עשרה טורים של הלוטו שהפרס הראשון היה בסדר גודל של עשרה מיליון שקלים. למחרת בבוקר פתחתי את הרדיו ובסוף מהדורת החדשות הודיעו את המספרים הזוכים בהגרלת הלוטו שנערכה בלילה לפני. רשמתי על נייר את ששת המספרים הזוכים יחד עם המספר הנוסף ונגשתי לחדר כדי להשוות לטופס שלי. אחרי אכזבה עם שמונת הטורים הראשונים הגעתי לטור התשיעי. המספר הראשון תאם, המספר השני תאם, גם השלילי, גם הרביעי וגם החמישי. התחלתי כולי לרעוד מהמחשבה על מתנת השחרור המדהימה שאני הולך לקבל אך המספר השישי לא תאם והיה רחוק רק כמה מספרים ממה שהוגרל. המוכרת בדוכן לא האמינה לי שהוצאתי חמש משש אבל לאחר בדיקה מהירה היו בידי 2000 ₪ של הזכייה. כמו בפעם הראשונה שוב חזרתי לדוכן שבוע אחרי זה, מילאתי עשרה טורים אבל הפעם באף טור אפילו לא היה שתיים משש. עברו מאז למעלה משבעה עשרה שנים ולפני החישובים שלי שמבוססים על הערכות בלבד אני מופסד בהגרלות לוטו בערכים של היום כחמשת אלפים שקלים.
אין לסיפור הזה סוף טוב. משהו בסגנון "בשבוע שעבר טלפנה אלי אריאלה והודיעה לי שזכיתי", אבל יש בסיפור הזה שני לקחים. הראשון שאם לא הייתי משתתף אף פעם בהגרלות של מפעל הפיס ובמקום זה הייתי חוסך את הכסף, בלי אפילו להכניס את נושא הריבית, היו לי 15,000 ₪ שזה ללא ספק פרס יפה לזכות בו. הלקח השני שאם הייתי משתמש בכסף הזה לראות הצגות, לקנות ספרים וללכת לאירועי ספורט הייתי עוזר הרבה יותר לתרבות ולספורט בישראל מאשר מפעל הפיס.
"אז מה עם המנוי שלך?", אתם בטח שואלים, "האם לאור מה שכתבת אתה הולך לבטל אותו ולחסוך?" התשובה הברורה היא לא. בכל זאת אני עדיין בן אדם.

10 תגובות בנושא “זכייה בטוחה

  1. כל עוד הימורים (חוקיים כמובן) מתוקצבים אין בזה כל רע. אפשר להתווכח על התועלת אבל יש שיגידו שגם ללכת למסעדה או לראות טלוויזיה זה בזבוז. הכל תלוי בסדר העדיפויות של הבן אדם.

 1. מנוי של מפעל הפיס זה יותר חזק מנישואים קאטולים (שם זה מסתיים כאשר בן הזוג מת, בניגוד למנוי שמסתיים כאשר בעל המנוי מת).
  הבעיה במנוי היא כמובן, הפחד שהמנוי שלך יזכה, ואתה הפראייר, ששילמת במשך שנים 12 שקלים בשבוע, לא תזכה (במקום זה, אתה ממשיך להיות פראייר, וממשיך לשלם 12 שקלים בשבוע, כדי שלא תרגיש פראייר יותר גדול בעתיד).

  בזמנו חשבתי על חלוקה של נטל המנוי עם עוד מישהו, כדי שלפחות אני רק אהיה חצי פראייר. זה לא צלח, מיותר לציין שלא מצאתי פראייר נוסף.

  DAMN YOU ARIELLA!!!

 2. המורה שלי לסטטיסטיקה פעם עשה איתנו תרגיל לחישוב הסיכוי לזכות. כמובן שהסיכוי אפסי. בסוף הוא שאל: כדאי למלא לוטו? כולם צעקו "לא!". הזקן אמר, במילוי לוטו אתה קונה תקווה בחמישה שקלים.
  אני ממלא לעיתים רחוקות. אבל אני משתדל למלא כמה שיותר לפני ההגרלה כדי לפנטז על הזכיה. לא כדי לזכות. זה נעים…

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.