התאפקות

השינוי במצב התעסוקתי שלי יחד עם התחזיות הפסימיות לשנת 2012 הושיב אותי ואת זוגתי מול גיליון העבודה של אקסל שבו אנחנו מנהלים את ההכנסות וההוצאות של המשפחה בניסיון להבין איך אפשר להתייעל. אחרי שעה מאומצת של מה שיכול היה להיות פרק מעולה לתוכנית "משפחה חורגת" הגענו למסקנה שהסיבה שעוד לא נפרדנו היא כנראה בגלל שלפחות כרגע אנחנו באמת אוהבים אחד את השניה.
באותו לילה לפני שהלכתי לישון חשבתי על ההורים שלי, יותר נכון חשבתי על איך הם התנהלו מבחינה כלכלית לפני שלושים שנה. היום כשאני יודע כמה השתכרו הורי זה מדהים אותי שהם הצליחו לגדל שלושה ילדים, לקנות דירה ולחסוך. כדי לפתור את התעלומה המתמטית הזאת עשיתי לי רשימה של ההבדלים בהוצאות החודשיות שהתבררה כרשימה של "על מה אנחנו מוציאים היום כסף שהורי לא הוציאו". לפני שלושים שנה לא הוציאו כסף על טלפון סלולארי, כבלים ואינטרנט. לפני שלושים שנה לא היה מזגן. לפני שלושים שנה לרוב האנשים הייתה בקושי מכונית אחת. לפני שלושים שנה כמעט לא אכלו במסעדות או יצאו לנופשים, ולפני שלושים שנה גודל הדירה הממוצעת היה הרבה יותר קטן מהיום שזה אומר פחות משכנתא, פחות ארנונה, פחות הוצאות חימום וקירור ופחות הוצאות תחזוקה.
אחרי שהבנתי איך דור ההורים שלי שרד ולא התמוטט כלכלית ניסיתי להבין למה גודל הדירה הממוצעת היה הרבה יותר קטן. התובנה לנתון זה התבררה לי רק בבוקר כשנדב הסביר לי שהסיבה שהוא עדיין לא התלבש לבית ספר היא שהוא צריך פיפי וכל השירותים תפוסים.
המשפט "כל השירותים תפוסים" זרק אותי מיד אחורה שלושים שנה לויכוח שהיה ניטש במכונית בשבת בצהריים כאשר הייתה חוזרת משפחתי מהים. עקב העובדה המדהימה שבבית הייתה רק אסלה אחת היה כל בן משפחה מנסה לשכנע כי הוא זה שצריך לקבל את זכות ראשונים בחדרון הקסום. כאשר היה תיקו בין הבנים והבעיה הייתה רק בשלפוחית השתן היה נשלח המפסיד לגינה ליד החלון של השכן שהיה בסכסוך עם שאר דיירי הבית.
ההשלכות של הימצאות חדר שירותים אחד לא היו כלכליות בלבד בכך השפיעו על גודל הבית. המשאב היקר הזה ששימש חמישה אנשים לימד אותי להתחלק עם אחרים, להתאפק, לאכול פחות, לפעול מהר ובנחישות, לתכנן מראש את צעדי ולשכנע אחרים בצדקת דרכי במיוחד ביום שבת בצהריים שכולנו חזרנו מהים.
בבחירות הבאות החלטתי שאני אצביע למפלגה שבמצע שלה יהיה כתוב שבבתים חדשים מותר יהיה לבנות רק חדר שירותים אחד. אמנם לחלק מהאנשים ישתינו ליד החלון אבל מצבה של ישראל ישתפר פלאים.

3 תגובות בנושא “התאפקות

  1. מז'תומרת "השינוי במצב התעסוקתי שלי"?

    זה הכל – לא פוסט שלם, אפילו לא פיסקה
    או שאתה משתף או שאתה משתף

    דקל

    אהבתי

יש לך משהו להגיד? (לא חובה למלא פרטים בכדי להשאיר תגובה)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s